Marvel Evreni İnceleme Serisi – Bölüm 1

     Yazıma akıllara gelebilecek ilk sorulardan biri ile başlamak istiyorum. Neden inceleme serisinde bölüm 1 Captain America: The First Avenger? sonuçta Marvel evreninde ilk çıkan film bu değil. Birçoğumuzun çıkış sırasına göre izlediği Marvel filmleri farklı zamanlarda geçiyor. Yani film çıkış tarihine göre değil de Marvel evrenindeki tarihe göre bölümleri ilerleteceğim. Bu yüzden seriye en eski tarihte geçen ve izlenmesi gereken ilk film olan Captain America: The First Avenger filmi ile başlıyorum. Tahminen 50 civarlarında bölüm sayısı olacak olan marvel evreni inceleme serimiz uzun bir seri olacak. Aynı zamanda tam hakim olmayanlar için hangi  sırayla izlenmesi gerektiği konusunda da bir rehber olabilir. Merak etmeyin spoiler söz konusu olduğunda gerekli uyarıları yapacağım.

Captain America: The First Avenger

     2011 yılında çıkmasına rağmen, Marvel evreninde en eski zamanda geçen ve olayların başlangıcını gördüğümüz filmdir. İkinci dünya savaşı zamanlarında Amerika devletinin vatandaşlarına yaptığı savaşa katılma çağrılarından dolayı bir çok genç askerliğe başvurmakta ve gönüllü olarak savaşmak için İngiltereye gitmektedir. Adamımız Steve Rogers, oldukça cılızdır aynı zamanda bir çok sağlık problemi vardır. Bu sıkıntılara rağmen orduya katılmayı çok istemektedir. Bir çok farklı şehirde farklı isimlerle orduya başvursa da her defasında başvurusu reddedilir. Fiziksel özellikleri askerlik için uygun olmasa da kişisel özellikleri Dr. Abraham’ın dikkatini çeker. Bilimsel bir deneyde denek olarak kullanılması şartıyla Steve’i orduya alır. Yapılan deneylerin sonucunda Steve Rogers’ın Captain America’ya nasıl dönüştüğünü görüyoruz.  Buraya kadar film fragmanlarında da görebileceğiniz sporilersiz bilgileri verdi. Bundan sonra film hakkında kendi düşüncelerimi söyleyeceğim yani izlememiş olanlar spoiler yememek için okumaya devam etmesinler 🙂

Steve Rogers


SPOILER

     Öncelikle Captain America: The First Avenger, Marvel filmleri arasında en beğendiğim ve en aklımda kalan filmler arasında yer almıyor. Ancak filmin sadece Peggy Carter ile tanışmama vesile olması bile benim için yeterli olabilir. Filmdeki görsel efektler gayet güzel ayrıca Steve Rogers’ın Captain America’ya dönüştüğü ve Red Skull’un Schmit’in yüzünü çıkardığı sahneler güzeldi. Ancak şunu da söylemem gerekiyor, Captain America’nın 70 sene uykuda kalması ve Peggy ile buluşamaması, randevuyu kaçırması olmadı. Böyle kavuşamamalı filmler beni üzüyor. 

SPOILER
Captain America
Captain America and Peggy

     Seriye hemen hemen her gün sıradaki film ile devam etmeyi düşünüyorum. Umarım en azından seriyi ilk defa izleyecek olanlara ilk film konusunda biraz fikir verebilmişimdir. 

Yorum Yaz. (Sadece isminiz yayınlanacaktır)