Geek Ne Demek?

Tarihsel olarak baktığımızda aslında geek kelimesi 1950’lerden sonra bugünkü anlamıyla kullanılmaya başlanmıştır. Ancak, tarihi bundan biraz daha eskiye dayanıyor ve eski tarihlerde bu kelime çok daha farklı anlamlarda kullanılıyordu. Örneğin 20. yüzyılın başlarında, bir karnaval veya sirk sanatçısı için kullanılıyordu.

Geek Nedir?

Geek (giik diye okunur) aslında bilimsel bir tanımdır fakat zamanla belirli özellikteki insanlar için bir kimlik haline gelmiştir. Bu kimlik toplumda yaygınlaştıkça bir çok soruyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Konunun daha derinine inmeden önce kısaca açıklamak gerekirse; bu kelime yüksek düzeyde hobi düşkünü, hobilerinin peşinden koşan insanlar için kullanılıyor. Bu tutku sadece hobilere değil kimi zaman normal uğraşlar için de olabilir. Geek insanlar özellikle film, edebiyat, dizi, müzik, sanat, oyun konularının genelinde veya bu konuların daha spesifik alt konularında bilgilidirler.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte toplumda geeklerin sadece bilgisayar oyunları, çizgi roman ve dizilere takıntılı olduğu algısı oluşmuştur. Ancak bu böyle değildir. Örneğin ahşap işlemesine kafayı takan bir insan, bu konuda araştırmalar yapıyor, gerektiğinden çok daha fazla bilgi öğreniyor, bunu hayatının bir parçası haline getiriyorsa bu insana ahşap işlemesi geeki diyebiliriz. Görüldüğü gibi geek olmak kötü bir şey değildir. Normal bir insan yıllar önce izlediği bir film hakkında genel şeyler hatırlıyorken bir film geeki filmi en ince ayrıntısına, oyuncuların isimlerine kadar ve bir çok şey hatırlar ve saatlerce bu film hakkında tartışabilir.

geek

Üstteki görselde görüldüğü gibi geek olunabilecek çok fazla sayıda konu vardır. Bence her insanın hayatında tutkunu olduğu bir konu olmalı. Bu belki bir hobi, belki bir uğraş, belki de yaptığınız iş olabilir. Genel olarak çoğu konuda biraz daha evde vakit geçirmek ön planda olabilir ama sizin tutkunu olduğunuz şey çok daha farklı, sosyallik gerektiren bir uğraşta olabilir. Geek kelimesi bazen Nerd (nörd diye okunur) kelimesi ile karıştırılıyor olabilir. Sıklıkla karıştırılsa da aslında çok alakalı oldukları söylenemez. Nerd kelimesinin Türkçe’deki karşılığı aslında hepimizin okulda çok çalışanlar için kullandığı “inek” kelimesine yakın diyebiliriz. Nerd’lük örneğin matematik konusunda çok çalışmaktır, geek’lik bir tutku, bir kültürdür.

Yorum Yaz. (Sadece isminiz yayınlanacaktır)